Dani bá

Hosszu Zoltán: Dani bá – Hangoskönyv dupla CD-n.

Ha azt nézzük, hol és mikor kezdődik a székely ember autentikus megjelenítése a magyar színpadokon, akkor Hosszu Zoltán Dani bájánál kell keresgélnünk. Hosszu Zoltán Dani bája hús-vér ember, aki - mint régen a guzsalyosban volt szokás - humoros vagy pajzán történeteivel jókedvre deríti az embereket. (Sántha Attila)
 

Hosszu Zoltán színész, és jogász (!), a Nemzeti Színház örökös tagja Kálnokon született 1897. október 14-én.
Édesapja Hosszú Ferenc állami iskolaigazgató volt, édesanyja sepsibodoki Henter Gizella, vallása unitárius. Harcolt az első világháború idején, 1919-ben a Székely Hadosztály tagja volt. Sepsiszentgyörgyön járt gimnáziumba, Szegeden és Kolozsvárott végezte felsőfokú tanulmányait, jogid diplomát szerzett. 1923-ban pénzügyi fogalmazó lett a fővárosban a VII. kerületi adófelügyelőségnél, ám 6 hónap után mégis a színészet mellett döntött. Beiratkozott az Országos Színészegyesület színészképző iskolájába, amelynek elvégzése (1925) után egy ideig Forgács Rózsi Kamaraszínházában szerepelt, 1926 végén a Nemzeti Színházhoz szerződtették. 1928 tavaszán megkapta a Farkas–Ratkó-díjat. A legnagyobb sikert egy mesélő székely bácsi, Dani bá' szerepében aratta. 1931. július 4-én Budapesten, a Ferencvárosban házasságot kötött a nála 13 évvel fiatalabb Eszenyi Olgával, Eszenyi László és Bardon Matild lányával. 1939-ben a Belvárosi Színházban rendezett, majd a háború idején a Frontszínház kötelékében látogatta a frontot Ukrajnában, ahol rejtélyes módon 1944-ben nyoma veszett. (forrás)

A Doktormadarak gondozásában készült el Hosszu Zoltán Dani bá című anekdotagyűjteményének első hangos változata dupla CD alakban, a történeteket Szarka Péter olvassa fel. Vidám zenék és ropogó tűz mellett élvezhetjük az ízes székely történeteket.

Tartalom:

Hajtehaj!! Netene!!
Házasságom történettye
Kárujval bévivők a nyulat
A rádigó
Kúrtérozott divat
Tornázik az asszony
A vészfék
A Dunakorzó
Színházba menénk a sógorommal
Ideges csillapittó pirulák
Hinnye netene!

A teljes műsoridő 1:42:00

Zene: Unger Balázs
A felvétel a GeroMusic stúdióban készült.

További információ: solyommadar{kukac}gmail.com

Ízelítő a hangoskönyvből:

Rádigó



Ideges csillapító pirulák



Tornázik az asszony



Itt pedig meghallgathatjuk magát Dani Bát, egy régi, 1943-ban készült gramofon felvételről:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése